رنگ مستند برنامه نورانی خبر بین الملل

رنگ: مستند برنامه نورانی خبر بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است / امیری

عضو اسبق شورای نگهبان اگرچه در تبیین واژه رجل سیاسی، از بحث هایی که در وقت حضورش در این نهاد با محوریت حضور یا عدم حضور زنان در انتخابات ریاست مطرح می شد، جزی

فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است / امیری

امیری:فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است

عبارات مهم : سیاسی

با ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از سوی رهبری، چاره ای جز تبیین رجل سیاسی نیست

عضو اسبق شورای نگهبان اگرچه در تبیین واژه رجل سیاسی، از بحث هایی که در وقت حضورش در این نهاد با محوریت حضور یا عدم حضور زنان در انتخابات ریاست مطرح می شد، جزییاتی را بیان نمی کند ولی در این مورد حق را به نهاد نظارتی انتخابات داده و می گوید: قانون اساسی فهم اعضای شورای نگهبان را حجت دانسته است.

فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است / امیری

به گزارش خبرآنلاین، اصل 115 قانون اساسی کشور عزیزمان ایران همچنان روی میز اعضای شورای نگهبان قرار دارد. مهم که در آن عنوان شده:«رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند گزینش گردد: ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران و مذهب رسمی کشور»

این بخش از قانون اساسی ولی با وجود ابلاغیه رهبری انقلاب راجع به اصلاح نظام انتخاباتی که بیش از یک سال از وقت آن می گذرد هنوز هم نتوانسته راه بجایی ببرد. در دوازده دوره ای که از انتخابات ریاست جمهوری در کشور عزیزمان ایران گذشته هست، اگرچه شاهد عضویت بانوان ایرانی جهت اعلام کاندیداتوری در این انتخابات بوده ایم ولی هربار آنان نتوانستند حائز شرایط «رجل سیاسی» شوند و انتخابات تماما مردانه برگزار شد .

عضو اسبق شورای نگهبان اگرچه در تبیین واژه رجل سیاسی، از بحث هایی که در وقت حضورش در این نهاد با محوریت حضور یا عدم حضور زنان در انتخابات ریاست مطرح می شد، جزی

اینکه این شرایط چیست که تنها مردان واجد آن هستند و زنان از آن بی بهره مانده اند، بعد از چند دهه هنوز به نتیجه نرسیده مگر اینکه اعضای شورای نگهبان بتوانند با تفسیر خود از این اصل، یکبار جهت هر لحظه به این عنوان آخر ببخشند.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهوری که سابقه عضویت در شورای نگهبان از جایگاه حقوقدان را هم داشته هست؛ در برابر سوالاتی که در خصوص چگونگی برداشت این نهاد از بحث رجل سیاسی مطرح شد، همه تصمیمات را طبق مصادیقی دانسته که از سوی اعضای شورای نگهبان در بررسی و احراز صلاحیت ها در نظر گرفته می شود. با این حال او ابلاغیه رهبری را آخر بخش چند دهه مباحث مربوط به «رجل سیاسی» می داند و می گوید که با ابلاغ سیاست های کلی انتخابات، چاره ای جز تبیین رجل سیاسی نیست.

مشروح گفت وگو با او را در ادامه بخوانید:

فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است / امیری

***

در آن سالهایی که در شورای نگهبان به عنوان عضو حقوقدان حضور داشته اید قطعا بحثهایی در مورد رجل سیاسی مطرح می شد، در این مبحث زیاد چه مسائلی مورد توجه قرار می گرفت؟

بله؛ معمولا هنگامی که افرادی کاندیدای ریاست جمهوری می شوند، در جلسات شورای نگهبان بر روی مصادیقی از جمله اینکه آیا آنها شرایط مقرر در قانون اساسی از جمله رجل سیاسی را دارند یا نه، بحث می شود. بنابراین موارد زیادی پیش آمده که راجع به مصادیق و همچنین تعریف رجل سیاسی در شورای نگهبان بحث شده است است.

عضو اسبق شورای نگهبان اگرچه در تبیین واژه رجل سیاسی، از بحث هایی که در وقت حضورش در این نهاد با محوریت حضور یا عدم حضور زنان در انتخابات ریاست مطرح می شد، جزی

شورای نگهبان تعریف مشخصی در این زمینه دارد؟ چون از پارسال که رهبری انقلاب سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند و تاکید شد که تعریف روشنی از واژه رجل سیاسی شود، هنوز چنین اقدامی صورت نگرفته هست. پرسشها موجود چیست که شورای نگهبان نمی تواند تعریف مشخصی از آن ارائه کند؟

ببینید رجل سیاسی، یک عنوان نظری هست. تشخیص و تبیین این عنوان هم باید بطور مصداقی صورت بگیرد که وظیفه آن برعهده اعضای محترم شورای نگهبان هست. حتی چند سال پیش نمایندگان مجلس طرحی را به تصویب رسانده بودند و یکسری معیارهای کمی را جهت تشخیص رجل سیاسی مطرح کردندمنتها در شورای نگهبان مورد ایراد قرار داده شد و به مجلس برگشت.

فهم اعضای شورای نگهبان راجع به رجل سیاسی،حجت است / امیری

مشکل کجاست؟ آیا این عنوان روشن نمی شود؟

چرا حل می شود. در هر انتخاباتی شورای نگهبان بر روی مصادیق افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری عضویت کردند بحث کردند که آیا این فرد جز رجل سیاسی است یا خیر.

خب زن ها هم مشمول بر این رجل سیاسی شدند یا نه؟ به عنوان یک حقوقدان از شما می پرسم. آیا کلمه رجل سیاسی تبیین نمی شود؟

به هرحال، بر اساس اصول قانون اساسی احراز شرط رجل سیاسی جهت کسانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شوند با شورای نگهبان هست. قانون اساسی فهم اعضای شورای نگهبان را حجت دانسته هست. به هرحال آنها هم براساس مصایق موجود، نسبت به مورد به مورد عضویت کنندگان صحبت می کنند، بحث می کنند و در نهایت تشخیص می دهند که طرف رجل سیاسی است یا نیست.

بهتر نیست که ملاک های شورای نگهبان اعلام عمومی شود تا مردم هم در جریان قرار بگیرند؟

با سیاست های کلی که مقام معظم رهبری راجع به انتخابات ابلاغ فرمودند، فکر می‎کنم که ناچاریم به آن طرف سیر کنیم.

قانون جامع انتخابات هنوز به مجلس ارجاع نشده است؟

نه.

واژه های کلیدی: سیاسی | قانون | نگهبان | انتخابات | قانون اساسی | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz